fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Polska europejskim liderem w owocach i warzywach

  • Home
  • Polska europejskim liderem w...
7 sie

Polska europejskim liderem w owocach i warzywach

Co czwarte jabłko produkowane w Europie jest zbierane w Polsce. Najwięcej na kontynencie zbieramy też czarnej porzeczki i wiśni. Drugie miejsce mamy z kolei w produkcji truskawek. Jeśli zaś chodzi o produkcję warzyw – najwięcej w Europie produkujemy buraków i marchwi.

 

Owoce

 

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu) za rok 2016, Polska jest owocową i warzywną potęgą. Naszą specjalnością są m.in. jabłka, w produkcji których Polska dzierży miano lidera od 2014 roku, wyprzedając stojącą wcześniej na czele Turcję. W ubiegłym roku zbiory jabłek w Polsce wyniosły blisko 3,6 mln ton – z których znaczna część została skierowana na eksport. Należy też podkreślić, że jabłka stanowią wagowo ponad 70 proc. wszystkich zbieranych w Polsce owoców.

 

Nie tylko jabłka są naszym flagowym owocem. Jesteśmy największym producentem wiśni w Unii Europejskiej. W roku ubiegłym Polska wytworzyła ich blisko 200 tys. ton.

 

Polska przewodzi w Europie także w produkcji czarnej porzeczki. W roku 2016 zebrano jej 131 tys. ton, podczas gdy np. w Niemczech zaledwie 7 tys. ton.

 

W produkcji truskawek wyprzedza nas w Unii Europejskiej jedynie Hiszpania. W Polsce zebrano ich w ubiegłym roku ponad 208 tys. ton.

 

Warzywa

 

Polska dominuje w Europie w produkcji buraków – z ponad 40-procentowym udziałem na kontynencie. Od niedawna nasze kraj dzierży pierwszą pozycję także w produkcji marchwi – wyprzedzając dotychczasowego lidera Wielką Brytanię. Marchwi zebrano u nas 822 tys. ton.

Zajmujmy drugie miejsce w produkcji ogórków – ustępując w Unii Europejskiej jedynie Hiszpanii. W ubiegłym roku blisko 11 proc. ogórków w Europie pochodziło z Polski.

 

Mimo, że w pomidorów zbiera się w Polsce nawet nieco więcej niż ogórków, to jednak w produkcji pomidorów Polska zajmuje w Unii Europejskiej dopiero szóste miejsce – z zaledwie trzyprocentowym udziałem w europejskim rynku.

 

Słabsza pozycja Polski w produkcji pomidorów jest podyktowana ograniczeniami kwotowymi, które obowiązywały przy produkcji dla przemysłu w związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Kwotowanie się  skończyło, ale wygaszona produkcja dopiero się odbudowuje.

 

 

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i