
Magazyny są powierzchniami przeznaczonymi do przechowywania różnego rodzaju towarów. Korzystają z nich firmy działające w wielu branżach. Mają one duże znaczenie w procesach logistycznych oraz transportowych. Poznaj nieco bliżej najważniejsze funkcje magazynów oraz dowiedz się, jakie spełniają zadania.
Spis treści
Jakie są funkcje i zadania magazynów?
Obiekt przeznaczony do przechowywania oraz przemieszania zapasów na wyodrębnionej przestrzeni – tym właśnie jest magazyn. Pozwala na:
- • składowanie – przechowywane w nim towary oczekujące na dalszą wysyłkę muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem oraz innymi zagrożeniami. Konieczne jest zapewnienie właściwych warunków w zależności od tego, jakiego rodzaju ładunki są w nim magazynowane. Składowanie wiąże się także z systematyczną inwentaryzacją stanów, co ułatwia kontrolowanie zasobów;
- • gromadzenie i utrzymywanie zapasów – służy on do gromadzenia nadwyżek towarów np. produktów sprzedawanych w sklepach stacjonarnych. Magazyn pełni funkcję zaplecza sprzedaży hurtowej lub detalicznej. Umożliwia szybkie uzupełnienie braków towarów na półkach.
-
Wynajem powierzchni handlowych
22 77 15 826 | 500 026 148 -
Ponadto ułatwia kompletowania zamówień – towary zgromadzone na magazynie są wykorzystywane do przygotowywania zamówień w sklepach internetowych. Cały proces musi przebiegać sprawnie oraz w taki sposób, aby produkty były zapakowane zgodnie z oczekiwaniami klientów. Przestrzeń magazynowa musi być zorganizowana w taki sposób, aby ułatwiała znalezienie konkretnych towarów oraz ograniczała ryzyko pomyłek.
Rola magazynu jest nieoceniona w wielu branżach. Wybierając powierzchnię do składowania towaru zwróć uwagę, czy oferuje on nowoczesne rozwiązania technologiczne, a także czy jest przystosowany do specyfiki i wymogów twojego biznesu.
Podział magazynów ze względu na ich funkcje
Funkcje magazynów pozwalają na ich sklasyfikowanie na:
- • magazyny produkcyjne – służące do przechowywania surowców, półproduktów oraz komponentów niezbędnych w procesach produkcyjnych; zapewniają do nich stały dostęp i minimalizują czas dostawy na linie przemysłowe;
- • magazyny dystrybucyjne – przeznaczone do gromadzenia i przygotowywania towaru dla klientów lub punktów sprzedaży detalicznej; umożliwiają efektywną dystrybucję ładunków na konkretnym obszarze;
- • magazyny przeładunkowe – nazywane również tranzytowymi, przeznaczone do tymczasowego składowania ładunków w trakcie podróży do miejsca docelowego; najczęściej są zlokalizowane przy głównych szlakach komunikacyjnych;
- • magazyny dostawcze – przeznaczone do składowania towarów do chwili, gdy zostaną złożone na nie zamówienia.

Można wyróżnić także magazyny celne, w których składowane są towary czekające na odprawę celną lub opodatkowanie, oraz magazyny kontenerowe – przeznaczone do przechowywania kontenerów.
Funkcje magazynu a rodzaj obiektu do składowania – co warto wiedzieć?
Biorąc pod uwagę typ konstrukcji, magazyny można podzielić na:
- • otwarte – przeznaczone do magazynowania przede wszystkim towarów odpornych na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych np. materiałów budowlanych;
- • półotwarte – są to obiekty mające nie więcej niż 3 ściany, przeznaczone do przechowywania towarów wrażliwych na warunki atmosferyczne, ale wymagających dostępu do świeżego powietrza np. cementu;
- • zamknięte – zabudowane hale, w których można składować towary nieodporne na warunki atmosferyczne potrzebujące odpowiedniej temperatury oraz poziomu wilgotności.
Z kolei funkcje i zadania magazynu specjalnego to przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania szczególnie wrażliwych produktów np. owoców. Musi być on wyposażony w systemy, które pozwolą na utrzymanie ściśle określonej temperatury oraz poziomu wilgotności, gdyż ich przekroczenie może skutkować uszkodzeniem towaru.
Funkcje magazynowania i jego znaczenie w logistyce
Magazyny odgrywają bardzo ważną rolę w efektywnym funkcjonowaniu logistyki – umożliwiają składowanie, sortowanie, kompletowanie i zabezpieczanie towarów na każdym etapie obrotu towarowego. Ich zróżnicowana funkcjonalność, dostosowana do specyfiki branż, pozwala na zachowanie ciągłości procesów produkcyjnych, dystrybucyjnych i sprzedażowych. Równie istotny jest odpowiedni dobór typu magazynu – zarówno pod względem konstrukcji, jak i zastosowanych technologii – który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i jakość przechowywanych ładunków.
Zrozumienie funkcji i typów magazynów ułatwia podejmowanie trafnych decyzji w zakresie zarządzania zapasami. Niezależnie od tego, czy chodzi o krótki postój towaru w punkcie przeładunkowym, czy długoterminowe składowanie produktów wrażliwych na temperaturę. Odpowiednio dobrana przestrzeń magazynowa stanowi istotny element sprawnie działającego przedsiębiorstwa.