fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Krajowy rynek czekolady

  • Home
  • Krajowy rynek czekolady
15 wrz

Krajowy rynek czekolady

Pomimo inflacji i wzrostu cen Polacy chętnie kupują słodycze z udziałem kakao, przeznaczając na nie około 190 złotych na osobę w ciągu roku – jak wynika z raportu „Światowy i polski rynek czekolady”, przygotowanego przez firmę Nielsen. Największym powodzeniem cieszyły się w ubiegłym roku tabliczki czekolady (28,2 proc. rynku) oraz praliny (27,2 proc. rynku). Kolejne pozycje zajęły batoniki, wafelki i czekoladowe figurki. Coraz więcej amatorów słodyczy docenia nie tylko smak ulubionej przekąski, ale zwraca również uwagę na jej jakość, analizując jej skład pod kątem naturalnego pochodzenia produktów.

Statystyczny Kowalski zjadł w ubiegłym roku około 5,8 kg czekoladowych smakołyków, co plasuje nas gdzieś w środku światowej stawki. Nadal konsumujemy wyraźnie mniej niż np. Niemcy, którzy w 2022 roku zjadali 8,4 kg słodyczy, jednak sporo więcej niż Włosi (2,3 kg) czy Hiszpanie (2,7 kg). W ciągu najbliższych lat apetyty polskich konsumentów na słodkości mają rosnąć o kilka procent rocznie. Wszystko wskazuje na to, że wyroby czekoladowe pozostaną istotnym elementem naszego koszyka zakupowego.

Nasz kraj jest aktualnie największym rynkiem czekolady w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość polskiego rynku słodyczy w okresie od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku osiągnęła ponad 10 mld zł. Z kolei pod względem wolumenu eksportu Polska (295 tys. ton) jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej – z 12-procentowym udziałem w eksporcie unijnym. Wyprzedza słynącą z czekoladek Belgię (277 tys. ton) i goni Holandię (322 tys. ton), ale niekwestionowanym liderem pozostają Niemcy (680 tys. ton). Poza UE Polska eksportuje do Wielkiej Brytanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Świadczy to o doskonałej jakości polskich wyrobów czekoladowych oraz o dobrym rozeznaniu gustów i potrzeb konsumentów w różnych zakątkach świata.

Szeroką gamę czekolad i innych wyrobów ze składnikiem kakao oferują na Praskiej Giełdzie Spożywczej hurtownie, które specjalizują się w ich sprzedaży, jak: Radajczyk, Rzepka–Makaruk, Zbyszko i Zemar. Czekolady i wyroby czekoladowe można nabyć także w hurtowniach ogólnospożywczych, jak: Amido, Amigo, Duo-Tes, Eurocash, Kołosiński, Okazja czy Żan.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i