fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Liczba małych sklepów spożywczych stabilizuje się

  • Home
  • Liczba małych sklepów spożywczych...
8 paź

Liczba małych sklepów spożywczych stabilizuje się

Liczba sklepów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych w Polsce od czerwca 2020 do czerwca 2021 roku spadła o 1,8 tys. i jest szacowana na 98 tys. – wynika z badania liczebności i struktury handlu przeprowadzonego przez firmę NielsenIQ.


Liczba sklepów spożywczych wciąż maleje, ale tempo spadku utrzymuje się na poziomie niższym niż w latach ubiegłych. Warto pamiętać, że Polska na tle krajów europejskich ma bardzo wysoką liczbę sklepów spożywczych i kosmetycznych przypadających na mieszkańca. Trend spadkowy ich liczby jest wprawdzie widoczny, ale spadki są coraz słabsze. Na wielkość redukcji liczby tego rodzaju sklepów mają wpływ przede wszystkim zamknięcia sklepów spożywczych o powierzchni najmniejszej – czyli do 40 m2 oraz kiosków.W tym samym okresie przybyło jednak ponad 500 średnich sklepów spożywczych (od 41 m2 do 100 m2), 300 supermarketów, 200 dużych sklepów spożywczych – od 101 m2 do 300 m2 powierzchni.

Przyczyną zmian w liczebności tych najmniejszych sklepów spożywczych w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest konsolidacja handlu. Duże sieci handlowe są obecne już we wszystkich formatach sklepów, a ich placówki znajdują się w każdym zakątku kraju.

Kanałem sprzedaży, który odnotował największy przyrost placówek są supermarkety. W okresie rocznym przybyło ponad 300 takich nowych sklepów, z czego ponad 270 należy do sieci polskiej. Mimo dużych wzrostów liczby takich placówek, cały kanał zanotował umiarkowane tempo wzrostu.

Na mapie Europy jesteśmy krajem o największym udziale sprzedaży w placówkach mniejszego formatu, czyli w sklepach poniżej 300 m2 powierzchni sprzedaży. Samych sklepów spożywczych poniżej 100 m2 jest ponad 54 tysiące. Właśnie wśród tych mniejszych sklepów – ale nie najmniejszych (poniżej 40 m2) – widać optymalizację ich liczby w Polsce. Do niedawna także średnie sklepy spożywcze były kanałem spadającym, w którym liczba zamykanych placówek przewyższała otwarcia nowych. Obecnie to właśnie średnie sklepy spożywcze notują największy przyrost (ponad 500), przy jednoczesnym spadku liczby najmniejszych punktów handlowych (prawie 1600 zamknięć).

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i