fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Napoje z podatkiem cukrowym podrożały najmniej w małych sklepach

  • Home
  • Napoje z podatkiem cukrowym...
19 Sty

Napoje z podatkiem cukrowym podrożały najmniej w małych sklepach

Zgodnie z przewidywaniami, po wejściu z początkiem obecnego roku podatku cukrowego, ceny w handlu tradycyjnym rosną – ale stopniowo i mniej niż w dużych sieciach.

Najwyższe wzrosty odnotowały segmenty napojów gazowanych smakowych oraz napojów typu cola (średnie wzrosty cen o około 5–7 proc.). Produkty, które są liderami w swoich segmentach, odnotowały wzrosty na poziomie 10–15 proc. W przypadku pozostałych grup, średnie ceny wzrosły maksymalnie o 3 proc. – wynika z danych M/platform zrzeszającej 12 tysięcy małych sklepów detalicznych.

Przytaczane tutaj dane są bardzo reprezentatywne, ponieważ badaniami objęto aż 8629 sklepów z segmentu handlu tradycyjnego.

Podatek cukrowy wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, a w pierwszych dniach stycznia pojawiły się informacje o podwyżkach w dużych sieciach handlowych, sięgających nawet ponad 40 proc. dla napojów gazowanych, coli czy energetyków. Jak wynika z danych paragonowych, w sklepach handlu tradycyjnego ceny napojów objętych nowym podatkiem rosną na razie w znacznie wolniejszym tempie.

Dla całego segmentu napojów gazowanych typu cola, po pierwszych dniach stycznia br. ceny w małych sklepach tradycyjnych były wyższe od ubiegłorocznych o 6 proc. dla pojemności powyżej 0,5 l oraz 5,1 proc. dla pojemności do 0,5 l włącznie.

W tym samym czasie segmentem, w którym zmiany cen wystąpiły najszybciej, były gazowane napoje smakowe. Ich średnia cena była wyższa o 6,6 proc. w stosunku do średnich cen z listopada i grudnia 2020 roku.

Zarówno w przypadku napojów gazowanych smakowych, jak i napojów o smaku cola wzrosty cen dla pojemności większych niż 0,5 l były wyraźnie wyższe od pojemności mniejszych. Oscylowały one odpowiednio w granicach 6–8 proc. oraz 3–6 proc.

Zmiany cen w sklepach handlu tradycyjnego w obrębie pozostałych grup produktowych, których dotyczy podatek cukrowy, były na razie mniej znaczące i wynosiły średnio 5 proc. dla napojów energetycznych w wersji classic czy 4 proc. dla smakowej wody gazowanej. W przypadku pozostałych grup, średnie ceny wzrosły maksymalnie o 3 proc.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i