fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Pgs partnerem xvii edycji warszawskiego święta chleba

  • Home
  • PGS PARTNEREM XVII EDYCJI...
21 paź

Pgs partnerem xvii edycji warszawskiego święta chleba

W słoneczną niedzielę 6 października 2019 roku na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej przy stołecznym Krakowskim Przedmieściu odbyła się XVII edycja Warszawskiego Święta Chleba, którego współorganizatorem była Praska Giełda Spożywcza. Jeden z tradycyjnych dożynkowych chlebów przyjął w imieniu Praskiej Giełdy dyrektor Janusz Dąbrowski.

Celem Warszawskiego  Święta Chleba jest popularyzacja tradycji polskiej wsi, jej obrzędów związanych z chlebem oraz prezentacja tradycyjnych wyrobów kulinarnych i zespołów artystycznych.

Na Krakowskim Przedmieściu do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych: Orkiestry Dętej OSP z Mszczonowa, Praskich Małmazyj, Zespołu Tańca Artystycznego – Etiudy, Zespołu BRK oraz zespołów ludowych z Karniewa i Krasnego. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Święta Chleba był zespół Street Fleet, który wykonał porywające do śpiewu i tańca utwory w autorskiej aranżacji. Tłum zebrany przed budynkiem Biblioteki mógł podziwiać te występy także dzięki dużemu telebimowi.

W arkadach gmachu Biblioteki odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Produkty przygotowano według starannie opracowanych receptur, na naturalnych zakwasach, z najlepszych składników. We wnętrzach gmachu można było obejrzeć i kupić wyroby twórców ludowych z Mazowsza, Podlasia i innych regionów kraju. Szczególną uwagę zwracały oryginalne wyroby biżuteryjne, hafty łowickie, wycinanki, kwiaty bibułkowe, a także ceramika. Na dziedzińcu Biblioteki prezentowały się stoiska z produktami tradycyjnymi i regionalnymi. Nie zabrakło takich produktów spożywczych jak: miody, wędliny, przetwory owocowe, sery, sękacze. Serwowano także potrawy regionalne, jak czebureki czy pierekaczewniki.

Warszawskie Święto Chleba poprzedziła uroczysta Msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej, podczas której zostały poświęcone tradycyjne chleby obrzędowe przygotowane przez piekarzy z Warszawskiego Cechu i Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej. Po liturgii, w stronę Centralnej Biblioteki Rolniczej ruszył kolorowy korowód z wieńcami i chlebami. Tam nastąpiło wręczenie chlebów organizatorom Warszawskiego Święta Chleba. Atrakcje Święta Chleba, którym sprzyjała pogoda, zgromadziły tysiące warszawiaków i przyjezdnych.

 

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i