fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Polacy najwięcej w Europie kupują na zapas

  • Home
  • Polacy najwięcej w Europie...
10 Lut

Polacy najwięcej w Europie kupują na zapas

46 proc. Polaków kupuje więcej niż jest w stanie zużyć na bieżąco. To najwyższy dla Polski wskaźnik w historii ankiety przeprowadzanej w wielu krajach cyklicznie przez firmę doradczą Deloitte.


Po zwiększonych przed świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem wydatkach na żywność i alkohol, obecnie Polacy planują zdecydowanie mniej wydawać na te kategorie zakupowe. Tylko nieco ponad jedna czwarta z nas w nadchodzących tygodniach więcej wyda na artykuły spożywcze, podczas gdy miesiąc temu odpowiedziało tak aż 38 proc. ankietowanych. Z 18 do 13 proc. spadła również liczba konsumentów, którzy deklarują, że w najbliższym czasie zwiększą wydatki na alkohol. Na podobnym poziomie (+1 proc.) utrzymuje się liczba Polaków, którzy chcą wydawać więcej na jedzenie na wynos.


Zaraz po Niemcach, Polacy najchętniej na świecie kupują produkty spożywcze w sklepach stacjonarnych. Odpowiedziało tak aż 90 proc. z nas, a więc jedynie 1 proc. mniej niż Niemców. Za Polakami są Włosi (89 proc.), Irlandczycy, Kanadyjczycy i Japończycy (po 88 proc.).

Wciąż nie jesteśmy przekonani do kupowania przez Internet żywności. Decyduje się na to jedynie 7 proc. z nas – tyle samo co Francuzów i Włochów. Z większą rezerwą niż Polacy do kupowania żywności w Internecie podchodzą tylko Kanadyjczycy (6 proc.). Najchętniej na świecie robią to mieszkańcy Korei Południowej (27 proc.), a w Europie Brytyjczycy (20 proc.).

Do sklepów stacjonarnych, konsumenci na świecie najczęściej wybierają się po jedzenie – jak na przykład wspomniani już Niemcy czy Polacy – i po leki. W tradycyjnych sklepach kupuje je aż 90 proc. Hiszpanów. Po jedzeniu (90 proc.) i lekach (81 proc.) polscy konsumenci stacjonarnie najczęściej kupują rzeczy do domu (81 proc.) i  meble (63 proc.).


Polacy wracają do dawnych nawyków związanych z robieniem zapasów. Liczba osób, które się na to decydują wzrosła w ciągu miesiąca aż o 5 proc. – i jest najwyższa w historii tego badania. 46 proc. ankietowanych kupuje więcej niż jest w stanie zużyć na bieżąco. To jest już od wielu miesięcy najwyższy wynik w Europie. Na świecie wyprzedzają nas jeszcze Chińczycy, wśród który zakupy na zapas robi aż 61 proc. klientów.


Na stałym poziomie utrzymuje się liczba polskich konsumentów, którzy chętniej kupują od lokalnych sprzedawców i producentów – nawet wtedy, jeśli muszą zapłacić za ich produkty więcej (48 proc.). W Europie przodują pod tym względem Irlandczycy, a lokalne produkty wybiera ponad połowa z nich.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i