fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Polacy wydadzą mniej na prezenty świąteczne

  • Home
  • Polacy wydadzą mniej na...
13 gru

Polacy wydadzą mniej na prezenty świąteczne

W tym roku blisko 90 proc. Polaków kupi świąteczne prezenty – to wzrost aż o 15 procent wobec roku ubiegłego. Jednak niemal co trzeci (31,5 proc.) z nas przeznaczy na nie mniej pieniędzy niż w 2020 roku – wynika z badania Gumtree przeprowadzonego przez SW Research.

Po zeszłorocznym Bożym Narodzeniu, do którego Polacy przygotowywali się w realiach lockdownu, będą to kolejne święta obchodzone w szczególnych warunkach. Tym razem do pandemii doszedł m.in. wyraźny wzrost cen. Jak wpłynie to na nasze przedświąteczne plany? Kupujemy częściej, choć za mniej.

Aż 53 proc. Polaków kupuje upominki na dwa tygodnie przed świętami, z kolei co dziesiąty tuż przed gwiazdką – wynika z badania Gumtree, Prezenty kupi w tym roku 9 na 10 Polaków – to widoczny wzrost względem roku ubiegłego, gdy zadeklarowało to 75 proc. ankietowanych. W ubiegłym roku część Polaków nie spędzała świąt z bliskimi, co mogło wpłynąć na plany zakupowe.


W tym roku blisko co trzeci kupujący (31,5 proc.) deklaruje, że wyda na prezenty mniej niż w 2020 roku. Głównym powodem wskazywanym przez ankietowanych jest ogólny wzrost cen (blisko 69 proc.). W przypadku osób, które prezentów nie kupią – 38 proc. z nich jako wskazuje powód pogorszenie swojej sytuacji finansowej.

Polacy najczęściej wręczają prezenty każdemu członkowi rodziny. Dla osoby najbliższej przeznaczymy budżet od 100 do 250 zł  (tak wskazuje aż 40 proc. ankietowanych). Licząc wszystkie obdarowane osoby, ankietowani najczęściej planują przeznaczyć na prezenty łącznie ponad 350 zł (39,2 proc.).


Najpopularniejsze będą zakupy online – wynika z badania. Blisko 68 proc. Polaków nabędzie upominki w sklepach internetowych. Jednakże ponad połowa Polaków zaopatrzy się w prezenty w sklepach stacjonarnych. Warto też zauważyć, że zakupy w sieci w ubiegłym roku – po pojawieniu się covida – były wyższe, niż będą obecnie i wynosiły wówczas 77 proc.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i