fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Sklep spożywczy atrakcyjną inwestycją

  • Home
  • Sklep spożywczy atrakcyjną inwestycją
18 maj

Sklep spożywczy atrakcyjną inwestycją

Według międzynarodowej firmy doradczej Savills, sklepy spożywcze dołączają do grona najbardziej pożądanych aktywów inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych.

Pomimo spowolnienia tempa wzrostu sprzedaży detalicznej w Europie z 3,9 proc. w 2019 roku do 1,7 proc. w 2020 roku, wartość sprzedaży produktów spożywczych wzrosła o 7,5 proc i w najbliższych latach będzie rosła.

W ubiegłym roku największym rynkiem pod względem inwestycji w segmencie nieruchomości handlowych przeznaczonych dla sektora spożywczego były Niemcy. Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania i Hiszpania.

„Ze względu na swoją odporność, sektor spożywczy będzie przyciągał coraz to nowych inwestorów. Według danych firmy Forrester, tempo wzrostu sektora spożywczego w kanale online w Europie Zachodniej przyspieszyło z 19,5 proc. w 2019 roku do 56,1 proc. w roku 2020. Udział sprzedaży żywności i napojów przez Internet wzrósł średnio z 3,4 proc. do 5,3 proc. w skali całego regionu i według prognoz może osiągnąć poziom 12,6 proc. w roku 2025.

W trakcie pandemii wzrost odnotowały również duże firmy działające wyłącznie w Internecie. Pojawiły się też nowe rodzaje e-sklepów spożywczych, które wyróżniają się rodzajem oferowanych produktów i usług oraz metodą realizacji dostaw lub sposobem składania zamówień. Firmy te nie potrzebują sklepów fizycznych, ale muszą zapewniać niemal natychmiastowe dostawy, stąd niemal niezbędne jest dla nich oparcie swojej logistyki o sieć magazynów miejskich.

Także w Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestorów nieruchomościami handlowymi dedykowanymi sektorowi spożywczemu. W ostatnim czasie byliśmy świadkami zmian właścicielskich powstałych w wyniku wycofywania się z polskiego rynku sieci z Wielkiej Brytanii, ale – niezależnie od tych transakcji – tego rodzaju nieruchomości to pożądana obecnie klasa obiektów w segmencie handlowym, zwłaszcza wobec ograniczeń w funkcjonowaniu galerii i relatywnie atrakcyjnych stóp zwrotu. Inwestorzy instytucjonalni jak również prywatni poszukują nie tylko dużych wolnostojących hipermarketów i dyskontów spożywczych, ale także mniejszych sklepów typu convenience.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i