fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

W sklepach nie będzie metek z cenami?

  • Home
  • W sklepach nie będzie...
25 Lip

W sklepach nie będzie metek z cenami?

Właścicieli dużych, jak i małych sklepów czekają ułatwienia. Zniknie obowiązek nanoszenia metki z ceną na każdy oferowany na półce produkt z osobna – podaje „Rzeczpospolita”. Wystarczy, że właściciel sklepu poinformuje klienta o cenie w inny sposób.

Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowej ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, który przygotowało Ministerstwo Finansów. Jeśli zmiana wejdzie w życie, wystarczy wywieszka o cenie na półce, informacja w cenniku czy katalogu.

Według resortu metkowanie jest szczególnie uciążliwe dla małych firm, które nie mają odpowiednich systemów oznaczania towarów kodami kreskowymi.

Zgodnie z projektem, ceny mają być „uwidoczniane” w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający ich porównanie. W przypadku obniżki ceny sprzedawca powinien informować o jej przyczynie.

Za naruszenie obowiązków określonych w ustawie przedsiębiorca będzie mógł dostać karę w wysokości do 20 tys. zł, a jeżeli w ciągu roku trzykrotnie naruszy przepisy narazi się na karę do 40 tys. zł.

Na zmianie związanej z metkowaniem skorzystają przede wszystkim sprzedawcy, którzy nie będą już musieli spędzać wielu godzin na metkowaniu produktów, zanim trafią one na sklepowe półki.

Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku małych i średnich sklepów oszczędności wyniosą około 150 mln zł rocznie, pozostałe przedsiębiorstwa zaoszczędzą około 350 mln zł rocznie, a konsumenci około 375 mln zł na rok.

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i