fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Wzrost cen żywności coraz słabszy

  • Home
  • Wzrost cen żywności coraz...
8 mar

Wzrost cen żywności coraz słabszy

Ceny produktów w sklepach wzrosły w styczniu – w skali roku – o 4,8 procent. To rezultat malejącej z miesiąca na miesiąc dynamiki wzrostu tych cen. Wynika tak z najnowszego raportu pochodzącego z monitoringu ponad 25 tysięcy sklepów detalicznych na terenie kraju.

Analizą objęto blisko 100 najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów. Zestawiono ze sobą łącznie 55,2 tys. cen detalicznych z tych sklepów należących do 56 sieci handlowych. W grudniu ub.r. wzrost cen rok do roku, obliczony według tej metody, wyniósł 5,6 proc., w listopadzie – 6,7 proc., a w październiku – 8,1 proc.

Spośród analizowanych siedemnastu kategorii produktów, najmocniej w styczniu w skali roku podrożały słodycze i desery – o 14,3 proc. Na podwyżki cen produktów tej kategorii, w szczególności dotyczących wyrobów czekoladowych, wpłynęło drożejące kakao. Na drugim miejscu w rankingu wzrostu znalazły się napoje bezalkoholowe – o 13,8 proc. rdr. Zeszłoroczna susza w Polsce miała wpływ na obniżenie podaży owoców, co ma znaczenie w przypadku cen soków. Trzecią pozycję zajęły dodatki spożywcze (tj. ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy) – wzrost o 12,8 proc. rdr. W pierwszej piątce znalazła się jeszcze towarzysząca żywności chemia gospodarcza oraz warzywa – wzrost odpowiednio o 10,9 proc. i 10,5 proc. rdr. Wyższe ceny warzyw to efekt zeszłorocznej suszy, która obniżyła krajowe zbiory.

Kolejne miejsca w rankingu podwyżek kategorii produktów zajęły ryby, które zdrożały o 9,3 proc. rok do roku. Następnie wędliny – o 4 proc. rdr, pieczywo – o 3,4 proc. rdr, mięso – o 3,1 proc. rdr oraz produkty sypkie i używki, których ceny wzrosły o 2,4 proc. rdr w obydwu kategoriach.

Są też kategorie produktów, których ceny w skali roku spadły. Najgłębszy spadek cen odnotowały artykuły tłuszczowe – o 21,7 proc. rok do roku. Obniżka cen olejów i tłuszczów jest zjawiskiem globalnym, wpływającym także na rynek polski. Ta grupa żywności zanotowała największe spośród wszystkich produktów spożywczych wzrosty bezpośrednio po wybuchu wojny na Ukrainie. W relacji rocznej spadły też ceny karm dla zwierząt – o 9,4 proc. rdr, nabiału – o 5,1 proc. rdr, a minimalnie także owoców – o 1 proc. rdr.

Przy ocenie wiarygodności wskazanych tu różnic cen należy pamiętać, że cen obecnych nie należy odnosić do najwyższych cen tych produktów od początku wysokiej inflacji – ale do wysokości cen sprzed roku.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i