fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Ziemniaki w sprzedaży z flagą kraju pochodzenia

  • Home
  • Ziemniaki w sprzedaży z...
10 Cze

Ziemniaki w sprzedaży z flagą kraju pochodzenia

 

Konsumenci w Polsce są zainteresowani nie tylko tym, czy żywność jest zdrowa, lecz coraz bardziej także tym, skąd ona pochodzi. Pod koniec maja br. weszła w życie regulacja w zakresie znakowania w obrocie detalicznym pochodzenia ziemniaków.

Według rozporządzenia ministra rolnictwa, przy sklepowych stoiskach z ziemniakami konsumenci powinni zobaczyć informację i flagę kraju, z którego one pochodzą. Na razie dotyczy to tylko ziemniaków luzem. Dla pakowanych regulacja zacznie obowiązywać od roku przyszłego.

Obowiązek znakowania i poinformowania klientów o kraju pochodzenia ziemniaków spoczywa obecnie głównie na sprzedawcach, ale na kolejne regulacje w zakresie znakowania żywności od 2020 roku muszą się przygotować także producenci.

– Przykładowo, we Włoszech istnieje obowiązek informowania o  pochodzeniu  mąki, z której został wyprodukowany makaron z pszenicy twardej. W Hiszpanii mamy obowiązek podawania pochodzenia mleka. Nasz prawodawca uznał, że dla polskiego konsumenta istotna jest informacja o pochodzeniu ziemniaków – mówi Agnieszka Szymecka-Wesołowska z Centrum Prawa Żywnościowego.

Producenci na rynku spożywczym muszą się przygotować także na inne zmiany w zakresie deklarowania pochodzenia produktów. Dnia 1 kwietnia 2020 roku wejdzie w życie regulacja, która wymusza obowiązek podawania pochodzenia podstawowego składnika produktu przetworzonego.

Celem obecnych przepisów jest wspieranie konsumenckiego patriotyzmu, który coraz silnej zaznacza się na rynku żywności. Zmiana ma m.in. zapobiegać przepakowywaniu i sprzedawaniu zagranicznych ziemniaków i w ogóle warzyw jako polskie. Badanie Ipsos „Moda na polskość” pokazało, że 73 proc. Polaków stara się kupować produkty krajowe, a ponad połowa jest gotowa zapłacić więcej za produkt polski niż za importowany.

 

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i