fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Rynek mleka i przetworów mlecznych

  • Home
  • Rynek mleka i przetworów...
8 kw.

Rynek mleka i przetworów mlecznych

Statystyczny Polak konsumuje ponad 260 litrów (2022 r.) produktów mlecznych w ciągu roku. Wśród najważniejszych artykułów spożywczych z tego sektora są obok mleka sery, twarogi, śmietana, jogurty i masło. Udział produkcji mleka oraz przetwórstwa mlecznego w wartości krajowej produkcji rolno-spożywczej utrzymuje się na poziomie 16–19 proc. Przetwory mleczne stanowią największy segment spożywczy z perspektywy rynku konsumenckiego.

Asortyment przetworów mlecznych dostępnych w polskich sklepach jest bardzo szeroki nawet na tle części krajów wysokorozwiniętych, bo nabiałowe lady chłodnicze u nas niemal uginają się pod obfitością rodzajów produktów i mnogością ich wytwórców.

Zazwyczaj krótki okres przydatności do spożycia przetworów mlecznych doprowadził m.in. do bardzo rozdrobnionego krajobrazu przetwórstwa mleka, obejmującego głównie rynki regionalne i rozpoznawalność przetwórców lokalnych. Między innymi i z tego powodu na naszym rynku krajowym pojawiło się do tej pory tylko kilka firm międzynarodowych. Głównymi graczami są zaś czołowi polscy producenci wyrobów mleczarskich, którzy znajdują się też w czołówce tej branży w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowoczesne zaplecze technologiczne, wysoka jakość surowca oraz produktów mleczarskich sprawiają, że krajowy rynek mleczarski jest konkurencyjny na forum międzynarodowym. Polska jest w pierwszej trójce największych producentów mleka i śmietany w Unii Europejskiej – za Niemcami i Francją. Należymy również do czołówki światowych producentów serów i twarogów. Przed nami są tylko USA, Niemcy, Francja, Włochy i Holandia.

Głównymi kierunkami eksportu produktów mlecznych z Polski w 2021 roku były pod względem wartości Niemcy (19%), Czechy (7%), Włochy (5%), Holandia (5%), Wielka Brytania (5%), Chiny (5%) i Algieria (4%). Dominującą gałęzią krajowego przetwórstwa mleka jest produkcja serów i twarogów. Znajduje to odzwierciedlenie w strukturze towarowej eksportu produktów mlecznych, która w 2020 roku pod względem wartości wyglądała następująco: sery i twarogi – 35,5 proc., mleko płynne i śmietana – 18 proc., mleko zagęszczone i w proszku – 14 proc., lody – 9,1 proc., masło oraz tłuszcze mleczne – 8,8 proc., serwatka – 8,4 proc., jogurty i napoje fermentowane 5,3 proc. oraz kazeina – 0,8 proc.

Samo mleko jest w ostatnich latach coraz częściej pomijane w  codziennej diecie Polaków. W roku 2006 przeciętne miesięczne spożycie mleka wynosiło 2,31 na osobę, zaś w 2016 spadło do 1,98 litra na osobę. Wzrosło natomiast spożycie niektórych przetworów mlecznych – więcej jemy serów (twardych, dojrzewających), a także jogurtów.

Dystrybucję mleka i produktów przetwórstwa mlecznego na Praskiej Giełdzie Spożywczej prowadzą hurtownie ogólnospożywcze: Amido, Amigo, Duo-Tes, Eurocash, Okazja, Tomas i Żan.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i