fbpx
  • Languages:
Jak dojechać?

Rynek produktów mleczarskich

  • Home
  • Rynek produktów mleczarskich
15 lis

Rynek produktów mleczarskich

Statystyczny Polak spożywa rocznie ponad 220 litrów mleka i pozostałych produktów mlecznych. Do najważniejszych produktów z tego sektora, obok mleka, należą sery, twarogi, śmietana, jogurty czy masło.

Polska od lat wyróżnia się na tle UE wielkością produkcji i dostaw mleka, mimo że nadal znajduje się poniżej średniej unijnej pod względem wydajności krów mlecznych. Nasz kraj obok Niemiec, Francji, Holandii, Włoch i Irlandii należy w branży mleczarskiej do unijnej czołówki.

W 2022 roku Polska zajmowała piąte miejsce pod względem wolumenu produktów mlecznych dostarczanych do innych państw UE. Między rokiem 2015 a 2022 nasz kraj poprawił swoją pozycję o dwa miejsca. Nasz udział w handlu wewnątrz Wspólnoty wyniósł 6 proc. w 2022 roku.

Polska należy też do czołówki europejskich eksporterów poza UE, a jej udział w sprzedaży z UE jest wyższy niż w handlu wewnątrzwspólnotowym. W 2022 roku zajmowała piąte miejsce na liście największych unijnych eksporterów do krajów trzecich. Udział naszego kraju w sprzedaży poza Wspólnotę zwiększył się z 7,5 proc. w 2015 roku do 9 proc. w 2022 roku.

W Polsce mleczarstwo stanowi 16 proc. całego sektora spożywczego, będąc drugim – po mięsnym – największym segmentem w polskiej branży spożywczej. Charakteryzuje się dominującą rolą polskiego kapitału, co go mocno wyróżnia na tle całej krajowej gospodarki – jak wynika z najnowszego raportu Banku Pekao. Filie zagranicznych koncernów odpowiadają jedynie za 12 proc. łącznych przychodów sektora (przy 47 proc. średniej dla całego przetwórstwa przemysłowego). Na krajowym rynku działa prawie 350 przetwórców mleka, którzy zatrudniają 34 tys. osób. Dominującą formą działalności są spółdzielnie.

Według struktury wartości produkcji mleczarskiej, w 2022 roku największy segment stanowią sery – 34 proc, 18 proc. stanowi mleko i śmietana, 14 proc. – masło, 7 proc. – proszki mleczne.

Dystrybucja produktów mleczarskich stanowi znaczący segment sprzedaży na Praskiej Giełdzie Spożywczej. Na naszym rynku hurtowym zajmują się nią hurtownie: Amido, Amigo, Duo-Tes, Eurocash, Tomas, Żan.

Chętnie poznamy Twoją opinię. Tutaj

Aktualne notowania cenTutaj

Polityka prywatności

Copyright © Praska Giełda Spożywcza 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kropka Pod i